سرود کوهستان

کوه نوشته ها

سازمان برتر مدیریت برتر!!!!
ساعت ۳:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٢  کلمات کلیدی: کوه نوردی( دیدگاه) ، گاشربروم-1 ، محمد اوراز

 

چندماه پیش اواخر مرداد‍‌ حادثه ای در ورزش کشور رخ داد.کوهنوردان تیم ملی هیمالیانوردی در فاصله ای ناچیز از قله ی موفقیت ناکام ماندند.این حادثه از ابعاد مختلف واجد ویژگی هایی خاص است.

1- موج نوی هیمالیا نوردی کشورهزینه ای بسیار سنگین متحمل شد.

2- طلایی ترین چهره تاریخ کوهنوردی کشورجان خود را در این راه از دست داد.

3- ورزش کشور یکی از رکورد دارترین عناوین اولین ها ی خود را از دست داد . (اولین و تنها دارنده مدال طلای جهانی آذربایجان غربی؛ اولین مربی درجه یک کوهنوردی کشور؛ یکی از اعضای اولین تیم مستقل مسلمان فاتح اورست؛ اولین ایرانی کرد زبان فاتح اورست؛  اولین و تنها دارنده رکورد صعود به قلل 8000  متری در ایران؛ اولین ایرانی فاتح قلل هیمالیا بدون اکسیژن کمکی؛ اولین رکورد دارایرانی فتح قلل 8000 متری بدون استفاده از اکسیژن کمکی؛ اولین دانشجوی ایرانی فاتح قلل هیمالیا؛  اولین دانشجوی ایرانی رکورد دارفتح قلل هیمالیا... و اولین جان باخته هیمالیا نوردی ایران)

4- حادثه ای با این اهمیت حداقل برای یک هفته از سوی مسئولان فدراسیون کوهنوردی مخفی نگاه داشته شد!

5- با آشکار شدن عمق فاجعه از سوی خبر نگار صدا وسیما در پاکستان کم نظیرترین پیگیری مردمی باسرعتی خیره کننده مسئولان کشوری  را در نهاد های مختلف از سازمان هایی که  درقبال موضوع مسئولیت مستقیم داشتند تا سازمان هایی که مسئولیت مستقیمی در این خصوص نداشتند  برانگیخت. اما هرچه کردند تا امروز تنها مردم بودند که سربلند ماندند .

6- رئیس سازمان ورزش کشور در برنامه زنده ی گفتگوی ویژه خبری شبکه دو در آخرین روز از هفته دولت (۰۶/۰۶/۸۲ )آشکارا درخصوص این رخداد اطلاعات کاملا کذب ارائه کرد. وی حتی نمی دانست رییس فدراسیون کوهنوردی در چه تاریخی خود رابرای پیگیری حادثه به پاکستان رسانده!!

7- هرچند بسیاری بر مطبوعات و رسانه های گروهی خرده می گیرند که چرا در ایام قهرمانی به سراغ محمد اوراز نیامده و پس از مرگ وی را در صدر مطالب و اخبار منتشره قراردادند؛ اما ویژگی پهلوان ما منشا خیر و برکت تام بودن برای کوهنوردی است. او در زمان حیات افتخارآفرینش ستون هیمالیانوردی ایران شد و در زمان مرگ محور تحولی فرهنگی و بی سابقه  در جامعه کوهنوردی . کوهنوردی علی رغم ورزشی که از آغاز در ایران برکاملا تخصصی و علمی ـ فرهنگی  بودن آن تاکید شده است ؛ تا این مقطع  انتشار چنیین حجمی از مقالات  تحلیلی و علمی در مطبوعات و رسانه ها  را  تجربه نکرده است. و بدون شک منشا این انقلاب فرهنگی آغاز شده پهلوان محمد اوراز است.

8-تلاش برای کتمان خبری در اولین هفته وقوع حادثه در مقطعی  تبدیل به فرافکنی و انتشار اطلاعات مخدوش  و با تاثیرات منفی از مبادی خاص شد ! البته استراتژی اصلی سکوت در مقابل افکار عمومی و نمایندگان آنها ( رسانه های مردمی ) است که دوام نخواهد داشت.

9- مراسم انتخاب برترین قهرمان سال ورزش کشور به همت  شورای هماهنگی سازمان صدا وسیما و شبکه سه با عنایت خاص ریاست و معاونین این سازمان برگزار شد. اما شاهد هستیم این تلاش نیز با حضور کمرنگ و بعضا منفی سازمان تربیت بدنی  چگونه تحت تاثیر قرار گرفت . آشکار شدن توجه درخور!! ریاست کل ورزش کشور به پهلوان فقید و ندانستن  نام او که برای دو بار متوالی آن را غلط تلفظ کرد و هزاران نفر در داخل وخارج کشور شاهد تذکر آشکار مجریان برنامه به مهرعلیزاده  بودند  خود حدیث مفصلی است از این مجمل ....

10- کلام آخر اینکه طی روزهای گذشته در رسانه های غیر ورزشی خبر استعفای آقای مهرعیزاده در حمایت از برخی مسائل اجتماعی و سیاسی منتشر شد. نگارنده این مطالب در این خصوص دونظر دارد:

 اول مهرعلیزاده همان روزی که در مقابل ملت ایران زنده و مستقیم از شبکه دو  اطلاعات دروغ منتشر کرد باید  استعفا می داد!

دوم برای افتضاح مراسم تجلیل از قهرمان  و جبران همه کاستی های روا داشته  از سوی ورزش کشور ایشان و آقای هاشمی طبا مشترکا باید استعفا دهند ! اگردر مورد مسائل سیاسی ـ اجتماعی و برای حمایت ازگروهی شاهد هستیم مدیریت ورزش واکنشی در حد استعفاء نشان می دهد؛ می توان از مدیران سازمان ورزش که قهرمان بی بدیل کشور را فراموش کرده و نمی توانند نام او را  از روی نوشته بخوانند درخواست نه استعفا!! بل برکناری نمود!

اینجانب همانگونه که پیش از این در مقالات منتشر شده در مطبوعات درخواست مناظره گروهی یا فردی با آقایان مهرعلیزاده و هاشمی طبا و آقاجانی را مطرح کرده ام ، بر درخواست خود اصرار دارم.