سرود کوهستان

کوه نوشته ها

اوراز، سربلند درجستجوی شجاعت بود!
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ اسفند ۱۳۸٢  کلمات کلیدی: محمد اوراز ، گاشربروم-1 ، کوه نوردی( دیدگاه)

اوراز، سربلند درجستجوی شجاعت بود!

 

«اوراز» مُرد! خبری بسیار کوتاه اما... اوراز و تمامی دوستانش و نیز پدر و مادرش که پیش قراولان صبر و ایمان هستند، مرگ او را باور داشتند؛ اما آنچه که آزاردهنده است و خواهد بود، رفتارهای بزدلانه با این تنها فرصت وداع عاشقانه با «محمد» است. من دراین مقطع توان ساماندهی به کلمات و عبارات فراوانی که در ذهنم غلیان دارند را ندارم و به همین علت درقالب سوالات و عبارات نه چندان پیوسته تلاش خواهم کرد برخی از ابعاد این موضوع درمقطع پس از انتشار خبر درگذشت این قهرمان را مورد توجه قرار داده و یا توجه علاقمندان این عزیز را به موضوع جلب نمایم.

    به عنوان اصلی ترین موضوع به مسئله عدم هماهنگی و یا مشخص نبودن اصلی ترین متولی هماهنگی دراین حادثه تاکید داشته ودارم! حادثه رخ داد( 25/05/1382)؛ حادثه درهیمالیا اصلی غیرقابل انکاراست. تمام تلاش ها برای ممانعت و یا پیشگیری از بروز تلفات مستقیم به علاقمندان این رشته ی ورزشی است. اما آیا این صعود به اندازه کافی از ابتدا تا انتها مزین به تدبیر و دوراندیشی بود؟ اصرار برانجام صعود درخارج از فصل مناسب! تلاشی 3 باره اما ناکام برای دستیابی به قله! نبود باربر و «شرپا»1 درهمراهی تیم که اصلی ضروری در موفقیت هیمالیا نوردی است، تنها تعداد بسیار اندکی ازابهامات فراوان موجود در بررسی این صعود تیم ملی می توانند باشند!

    از فراز ارتفاعات هیمالیا به دشت زندگی و مرکز اجتماع مدیران مُدبربازمیگردم. حادثه اتفاق افتاده اما اطلاعیه فدراسیون کوهنوردی همه ی کسانی را که می توانستند به نوعی بااین موضوع ارتباط داشته باشند، وادار به بی تفاوتی کرد! تیم با بهمن مواجه شده اما گویی هیچ اتفاقی بروز نکرده است! چرا تلاش کردند واقعیت بسیار عادی را اینقدر بپوشانندوالتهاب را افزایش دهند؟! 8 روز تمام از وقوع حادثه تا انتشار خبر توسط خبرنگار متعهد ومردمی صدا و سیما در پاکستان« محمود ایل بیگی» فرصت طلائی رااز دست دادیم؛ اگر دوستان بگویند: چه می خواستید بکنید؟ می گویم: حداقل نمی گذاشتیم تااین حد بی تدبیری کیند! تامجبور شوید پیکر این پهلوان ملی را شبانه وارد زادگاهش کنید!!

    مگر ازهمان تاریخی که خبر مصدومیت و حادثه آنهم نه چندان صحیح منتشر شد اینجانب درخواست تشکیل کمیته ی استانی را کتبا" تقدیم استاندار آذربایجانغربی نکردم؟ مگر دردونوبت ملاقات حضوری با ایشان همین درخواست را موکدا" مطرح نکردم؟ آیا کمیته یا جمع تصمیم گیران نمی توانستند روزهای تلخ فقد این مصدوم که جراحت بسیار جدی داشت را پیش بینی کنند؟! تعدد مراکز خبر( بخوانید شایعه) پراکنی ، عدم وجود سخنگوی استانی یا کشوری، انتشاربی مورد سراسرکذب، ایجادامیدواری کاذب- همه وهمه که اسنادآن موجود می باشد- آیا شواهدی به بازی گرفتن احساسات پاک مردم ایران نیست؟ خبرنگاران ومسئولان صفحات ورزشی متعددی را شاهد دارم که از انتشار اخبار بسیار متفاوت گلایه داشتند و همین امر شاید علت اصلی نیامدن خبرنگاران ورزشی از مرکز به نقده بود!

    من از زحمات فرد فرد عزیزان نیروهای انتظامی، سپاه، ارتش، فرمانداری، بخشداری و... شهرستان نقده که از قالب رسمی خود خارج شدند وعاشقانه هرآنچه که در توان داشتند  را درطبق اخلاص نهادند، به نمایندگی از دوستان وخانواده ی « محمد اوراز» سپاسگزارم و نیز نمی توان به راحتی از کنار صداقت ، درایت وهمت بالای واحد اطلاعات واخبار صدا و سیمای مرکز ارومیه بویژه مدیریت این واحد گذشت. موثق ترین وآرامش بخش ترین اخبار در حساس ترین لحظات را این دوستان منتشر کردند والبته بسیاری از مطبوعات متعهد نیز علی رغم دشواری تهیه اخبار موثق ، « محمد اوراز» را در خلاء رها نکردند. ولی داشتیم روزنامه نگاران ونویسندگانی که در حساس ترین شرایط روحی و روانی منطقه و خانواده ی آن مرحوم نوشتند:« این قهرمان صاحب نام کُرد، چندی پیش از وفات به آیین مترقی اسلام ایمان آورده بودومسلمان شد»!!(روزنامه سیاست روزشماره 681 مورخ 17/06/82 ص 1)   

    این اشکالات و این بی برنامگی ها تا امروز که مراسم تشییع وتدفین وی پایان یافته همچنان استمرار دارد. دقت کنیید:

n     هنوز گزارش رسمی پزشکی و امداد « محمد اوراز» منتشر نشده است.

n     هنوز کسی پاسخگو نیست که چرا شبانه پیکر این قهرمان  به زادگاهش حمل شد؟

n     هنوز دلیل عدم حضور و احترام استاندارآذربایجانغربی در فرودگاه ارومیه منتشر نشده است!

n  تا امروز دلیل موجهی درخصوص عدم برگزاری مراسمی رسمی در فرودگاه ارومیه- مرکز استان زادگاهش- ارائه نشده ونگفته اند چرا به خانواده ودوستان او اجازه حضور در فرودگاه ارومیه را ندادند؟!

n  آیا اصرار یک دوست « محمد» می تواند برای فدراسیون حجت باشد که کالبد بی روح این قهرمان را در تاریخی بسیار ناهمخوان2 وارد زادگاهش کنیم؟

امیدوارم جلسات بررسی این موضوع به دوراز تمام این سوء تعبیرها برگزارشود و کمیته تحقیق قابل قبولی برای افکارعمومی شکل گیرد تاحداقل بتوانیم ازآقای مهرعلیزاده – رئیس سازمان تربیت بدنی- سوال کنیم : چرا دراستودیو خبر شبکه 2 مطلع شدند حادثه ای تقریبا" مهم!! وقوع یافته؟ و یا چرا اطلاعات نادرست به مردم ارائه دادند، آنهم درهفته دولت که به خاطر کسب مقام برتر دراجرائیات به استودیو گفتگوی ویژه خبری دعوت شده بودند؟ !

شجاعت اخلاقی یکی ازارکان اصلی مدیریت می باشد. امید که با افزایش شجاعت اخلاقی در جشنواره های آتی موفقیت مدیران ورزشی کشور را جشن بگیریم.

                                         نقده- فرشید فاریابی

                                          22/06/1382

پی نوشت ها:

------------

1-    شرپا: راهنمایان کوهستان. در ارتفاعات پاکستان مشهور به باربرارتفاع هستند.

2-    شب 13 رجب برابر با تولد حضرت علی(ع) آنهم در نقده!!

 

 

 

این مقال در هفته نامه کیهان ورزشی / شنبه مورخ 29/06/82 در صفحات 44 و 45 منتشر شد.