سرود کوهستان

کوه نوشته ها

فاتح اورست در غربت و تنهایی
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۳  کلمات کلیدی: گاشربروم-1 ، محمد اوراز

 

محمد اوراز،محمد سربلند،شیرمرد غیرتمند آذربایجان،مظلومانه در غربت و تنهایی درگذشت .همه ما خوب می دانیم قهرمان هایی چون او تا مدت هااتفاق نخواهند افتاد وتمام اشک های ریخته و نریخته مان، نخواهد توانست جای خالی او را برای خانواده اش،برای دوستان کوهنوردش و برای ملت ایران بگیرد.

اوراز،مرد سال کوهنوردی ایران ،عضو تیم ملی،فاتح اورست  وتنها مربی بین المللی کوهنوردی در ایران،در رشته تربیت بدنی تحصیل کرده بود و با این حال،بارها و بارها درخواست کارش به عنوان یک مربی کوهنوردی درتربیت بدنی با بی توجهی مسئولان روبرو شد؛وجودم به عنوان یک ایرانی،غرق در غرور شد وقتی که فهمیدم او،دعوت به کار فدراسیون های کوهنوردی کشورهای اروپایی را قاطعانه رد می کرد فقط به خاطر اینکه ایمان داشت می توان ماند و با امکانات کم،ایران را  سرفراز کرد.هم اکنون اوراز،با آن صداقت و پاکی رفته است و من به آن همه خوشبینی،لبخند تلخی می زنم و باخودم فکرمی کنم که شاید اگر او می دانست روزی به علت بی کفایتی عده ای و بی دقتی عده ای دیگر ، از ارتفاعات یک قله هشت هزار متری، ششصد متر سقوط خواهد کرد، کمی نظرش را عوض می کرد و شاید اگر می دانست به خاطر کمبود بودجه، پنج روز در ارتفاعات پنج هزار و چهارصدمتری در حالت اغما به انتظار یک هلکوپتر در سرما و کمبود اکسیژن خواهد ماند ، آنقدر مصرانه به دنبال فتح  قله های هشت هزار متری برای میهنش نمی شتافت؛گویا تا همیشه باید تعدادی جانشان را فدا کنند تا مظلومیت ها ، کمبودها و بی کفایتی مدیران مشخص شود .

نمی دانم چرا بعضی از آقایان ، درخشش مدال طلای کوهنوردی را کم رنگ تر ازرشته های دیگر می بینند ولی این را خوب می دانم که ازامروزبه بعد این مدال رنگ دیگری خواهد گرفت،آمیزه ای از اشک وعشق و خون ؛ آری ! از امروز به بعد لکه ننگی بردامان ورزش کشورخواهد نشست،ننگ به رایگان از دست دادن یک دلاور.

قبول کنید که مرگ اوراز، قیمت گرانی بوده است،همانقدر گران که بارغمی که بردوش دوستانش و دل پدرومادر داغدیده اش،گرچه بعضی تلاش کنند باگذرزمان همراه شوند تا گرد فراموشی بر یاد او بیافشانند؛ قهرمانان نمی میرند و نمی توان آنهارا کشت. اوبا رفتنش به ما ثابت کرد که کوه ، درس زندگی می دهد و روزگار همیشه بهترین هاراگلچین می کند .

                                                               ساقی شیرازی

توضیح: این یادداشت که در روزنامه ی یاس نو مورخ ۰۶/۰۷/۸۲ منتشر شد، توسط یک نویسنده ی غیر کوهنورد و به استناد مطالب متفرق منتشر شده در مطبوعات آن ایام تهیه و تنظیم شده است. این مطلب و مطلب دیگری تحت نام پرسش های بی پاسخ که بزودی در سرود کوهستان آن را هم مجددا منتشر خواهم کرد از سوی کوهنورد نام آشنا و عزیز رضا زارعی ( دبیر کمیته ی هیمالیا نوردی ) مورد توجه ویژه قرارگرفت و به استناد همین دو یادداشت غیر تخصصی عبارتها ی [...] فراوانی تقدیم منتقدان و مطبوعات شد. مقاله ی رضا زارعی و نقدی بر گاهنامه ی اورست ۷۷ هم بزودی تقدیم خواهند شد. تابعد...