سرود کوهستان

کوه نوشته ها

روزنامه ایران
ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۳  کلمات کلیدی: گاشربروم-1 ، محمد اوراز

نگاهی به مقاله ورزشی روزنامه ایران

روزنامه ایران سنت سکوت را شکست!

 

«محمد اوراز زودترازآن درگذشت که آقای رئیس بتواند جوابیه فدراسیون کوهنوردی درپاسخ به نقد های مطبوعات را آماده کند.نا آشنایی گروه امداد با پانسمان فشاری و نیزناتوانی آنها درتزریقات وریدی حاکی از آن بودکه حتی آموزش های اورژانس پزشکی و کمک های اولیه در یک دوره فشرده هم از نگاه فدراسیون کوهنوردی ضروری به نظر نمی رسید و این محمداوراز را ُکشت.مرگ «محمداوراز» درحالی اتفاق افتاد که او در سال 1377 قله اورست را فتح کرده بود و در سال 1380 هم توانست بدون کپسول اکسیژن قله ماکالو باارتفاع هشت هزار و463 متر را فتح کند.مرگ عقاب کوهستانها ی جهان تنها یکی از حوادثی است که در ورزش ما اتفاق افتاده است».

مطلب بالا عین جملات آغازین مقاله ی«غلبه دیدگاه های سنتی» به قلم احمد جلالی فراهانی است.این مقاله که سعی کرده گزارشی از علل و عوامل ناکامی ورزش کشور تهیه کند، در صفحه 7 روزنامه شماره 2762 ایران به تاریخ 22/01/1383 منتشر شد.هر چند انتشار مطالبی در رابطه با کوهنوردی راگامی روبه شفافیت می دانم،اما معتقدم نگاه تحلیلی نیازمند دقت و ریزبینی مضاعف است.اگر روزنامه محترم ایران به تماس های حداقل اینجانب در ایام وقوع حادثه گاشربروم-1 عنایت می کرد و تا امروز که قریب 8 ماه از آن روزها گذشته سنت سکوت پی نمی گرفت! اینک این جریده به افتادن از آن سوی بام متهم نمی شد.

 همچنان بر نقد صریح، مناظره با مسئولان طراز اول ورزش کشور( مهرعلیزاده، هاشمی طبا و آقاجانی) ، پیگیری سوالات بی پاسخ در سال پاسخگویی و... مشخصا در ارتباط با حادثه گاشربروم-1 اصراردارم،اما این دلیلی نمی شود که غلط بودن دیدگاه نویسنده محترم روزنامه پرتیراژ ایران را ازدید خودبیان نکنم. همچنان که ایشان در ادامه تحلیل خود آورده اند، متذکر می شوم «نقص آموزش اورژانس پزشکی و کمک های اولیه» محمد اوراز را نکشت!«عقاب کوهستانهای جهان» را نبود مدیریت علمی در ورزش وغلبه دیدگاه سنتی کشت!

 در ادامه این مقاله می خوانیم:باخت غیر منتظره تیم فوتبال ایران ..... چرا می بازیم؟ آن هم در عین شایستگی های ذاتی و توانایی های فردی ورزشکارانمان. دلیل این همه سال حسرت خوردن و پشت دروازه های میادین بزرگ بین المللی و جهانی ماندن چیست؟برای پاسخ به این سوالات باید مواظب باشی به کسی برنخورد. چون در عالم ورزش ما همه مدعی اند و صاحب فن! آنقدر که وقتی اوراز جان می سپارد رئیس فدراسیون کوهنوردی در توجیه مرگش می گوید:«اوراز که بچه نبود،باتجربه بود. او تا قبل از این به پنج قله بالای هشت هزارمتری صعود کرده بود.میتوانست تصمیم بگیرد که برود یا نرود»! جالب اینجاست که وقتی گروه 12 نفره ایرانی تصمیم می گیرد فعالیت هیمالیانوردی خود را آغاز کند،سایت اورست نیوز به نقل از مربی تیم کوهنوردی ایتالیا نوشت:شرایط آب و هوایی برای صعود به گاشربروم مناسب نیست. من اگر جای ایرانی ها بودم هرگزحاضرنمی شدم گروه خود را درچنین شرایطی روانه قله کنم.چراپای ورزش ما می لنگد؟!

این سوالی است که احمد جلالی فراهانی نویسنده مقاله در ادامه مطرح می کند. او به خوبی محل یافتن پاسخ خود و بسیاری از مخاطبان این مقاله را یافته است.مرکز مطالعات و توسعه ورزش.  

.... «جواب این سوالات در سیستم غلطی است که ازعلم ورزش دنیا عقب است. سیستمی که بادکنکی رشد کرده و چیزی به نام مدیریت ورزشی را نمی شناسد. دکتر محمد جوادی پور، موسس و سرپرست مرکز مطالعات و توسعه ورزش کشور در این خصوص می گوید: الان در بخش های مختلف ورزش مدیریت ورزش به دست مدیران لایق ورزشی سپرده نشده است. به عنوان مثال فلان مقام شناخته شده می آید و رئیس فدراسیون می شود و هرگز کسی نمی پرسد آیا این شخص واقعا توانایی اداره ی این فدراسیون را دارد یا خیر»؟...

 

 توضیح: مطالب با رنگ آبی عینا بخش های مقاله ی روزنامه ایران است .تابعد...