سرود کوهستان

کوه نوشته ها

جشنواره۲
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۳  کلمات کلیدی: کوهنوردی( خبر ) ، کوه نوردی( دیدگاه)

ورزشی

این بار کوهنوردان و رسانه ها !! 

 

....

«کوهنوردی ایران مانند بسیاری از ارکان جامعه ی ما اگر چه از ابزار بسیار نوین سود می برد اما همچنان در سنت و فرهنگ شفاهی به حیات خود ادامه می دهد.آری مهمترین سوال ذهن من « چرایی  ناتوانی عبوراز جهان شفاهی به جهان مکتوب» است؟! هیمالیانوردی دارای چندین رکن اساسی است که بی توجهی به هریک ازآنها بدون شک تعادل کوله بارمان را برهم زده و موجب خواهد شد این بار کج به مقصد نرسد. یکی ازاین ارکان گزارش نویسی درهیمالیانوردی است؛ یعنی دراین رشته مجبور و مقید به استفاده از یک ابزار جهان مدرن هستیم. ثبت جزئیات- آنهم جزئی ترین جزئیات - و تهیه ی گزارش های مکتوب،که ابزارانتقال تجربیات و ثبت وقایع برای دسترسی به الگویی علمی است. یعنی هر کوهنوردی که به هیمالیا می رود با ثبت وقایع و موضوعات که شاید درنگاه اول، هرفردعادی آن را مضحک و خنده دار بداند،حرکت بسیار مهمی را در تولید علم آغاز می کند. این موارد بسیار بی اهمیت،مواد اصلی تشکیل دهنده ی تحقیقات علمی و تخصصی برای غنا بخشیدن به علم هیمالیانوردی و پیشگیری از وقوع هرآنچه که می تواند سدی برای حرکت صحیح در این مسیر باشد، است. امید که این رکن بسیار مهم که در ایران و هیمالیانوردی کشور بدان بی توجهی شده است احیا شود».

«بخشی از مقاله ی زمان هجرت / روزنامه ی یاس نو شماره ی 156/ مورخ 22/6/82».

پیش از این در یادداشت های مختلفی که با عنایت جراید و نشریات منتشر شد، تاکید داشتم که اگرچه مرگ پهلوان محمد اوراز،از دست دادن سرمایه قابل توجه انسانی برای ورزش کشورارزیابی می شود؛همچنان اصرار دارم که این حادثه موجبات تحولی عمیق و فرهنگی را به کمک اربابان رسانه های گروهی برای کوهنوردی کشور در پی داشت و به جرات از آن با عنوان انقلابی فرهنگی یاد می کنم . انتشار مقالات و دیدگاه های مختلف از شهریور82 تا امروز اندک اندک تشکل های کوهنوردی خارج از سیستم رسمی را به فکر جدی شدن در تولید علم واندیشیدن در باب اصلی ترین علایق ایشان واداشت،تاجایی که شاهد آغازحرکتی بس مهم از سوی انجمن کوهنوردی ایران – اولین تشکل مردمی و تخصصی کوهنوردی که نگرشی کلان و عام دارد- هستیم.

برگزاری نخستین جشنواره ی گزارش برنامه های کوهنوردی ایران و تلاش برای احیای یکی از ارکان اصلی تولید علم و بالندگی ذهن و گام گذاشتن در جهان کتابت و نوشتارمستند، خود حرکت سترگی است که با انجام یافتن آن جز توسعه ی همه جانبه نمی توان عاقبتی متصور شد.این جشنواره که با فراخوانی عام آغاز شد، اینک به روزهای برگزاری نزدیک می شود. دو روز پنجشنبه 7/3/83 و جمعه 8/3/83 از ساعت 14 تا 20 هیات داوران که از میان 100 گزارش ارسالی از سراسر ایران به دبیرخانه ی جشنواره تعداد 15 گزارش برتر را در بخش مکتوب و تعداد 8 گزارش را در بخش تصویری انتخاب کرده اند،نتایج را به اطلاع جامعه ی کوهنوردی کشور خواهند رساند.

 گام نهادن در جهان زیست مکتوب و مستند و شکل دادن اراده ی پشت سرگذاشتن سالها تنفس در فضای شفاهی اقدامی ارزنده برای نجات کوهنوردی ایران از قهقرای بی هویتی است که به همت تعدادی کوهنورد عملی شد؛ دراین میان رسانه های گروهی بویژه مطبوعات که در جایگاه ترویج این تفکر فعالیت می کنند شاهد ثمر دادن تلاش های خود حداقل در خانواده ی کوهنوردی هستند و جای دارد از این حرکت که خود نهال روییده درپی تلاش های رسانه های مکتوب است به نحو مناسبی حمایت کنند.

کوهنوردان بسیاری که اینک به مخاطبان جدی روزنامه ها و نشریات سراسری تبدیل شده اند و همه وقت بدنبال یافتن مطلبی با موضوع کوهنوردی در نشریات می باشند،درآن ساعت چشم به راه زنان و مردان رسانه ای هستند تا تجربه ی آشنایی باخبرنگاران و روزنامه نگاران را کسب کنند. امید که چنین شود.

فرشید فاریابی

 

farshid_faryabi@yahoo.com