فراخوان برای فرونشاندن آتش جنگل های کردستان


مردم آزادیخواه کردستان
تاریخ معاصر مبارزه ی سیاسی و مدنی مردم کردستان، سرشار از خاطرات بسیار درخشان و موفقی در مبارزه ی مدنی وسیاسی است که تا همیشه مایه ی افتخار همه ی انسان های آزادی خواه و الگو نمونه های بی بدیلی برای مبارزه ی مدنی باقی خواهد ماند.
به عنوان نمونه به غیر از اعتصابات سراسری در کوردستان در این چند سال اخیر و برخورد هوشمندانه با صندوق های رای در انتخابات های نظام جمهوری اسلامی، می توان به راه پیمایی تاریخی مردم کردستان به سمت مریوان، برای جلو گیری از روی دادن جنگ وکشتار و قتل و عام شهروندان مدنی این شهر ، اشاره کرد. همان گونه که می دانید این حرکت بزرگ و کم نظیر مدنی، دست آوردهای ویژه و بزرگ خود را داشت و برگ زرین دیگری در در مبارازات مدنی مردم کرد به جای گذاشت.
اکنون همان گونه که مطلعید در چند تابستان گذشته و به ویژه در تابستان امسال، بخش اعظمی از جنگل ها و منابع طبیعی کوردستان مورد حمله ی عده ای ناشناس قرار گرفته، و طبیعت چند شهر کردستان، که بزرگترین سرمایه ی مردم است و این مردم در طول سالیان با هشیاری و دلسوزی از آن محافظت کرده اند، روزانه در آتش می سوزد.این درحالی است که برخی منابع تایید نشده نیروهای دولتی را در عمدی بودن این آتش سوی مقصر می دانند، شگفت آن جاست که دولت اکنون پس از حدود هفته ها هیچ اقدام ویژه ای برای مهار این آتش خانمان سوز انجام نداده است و این سوال برای ما و دیگر ناظران آگاه هم چنان باقی است که به راستی چگونه است که بخشی از منابع طبیعی و جنگل هایی که به باور کارشناسان کشاورزی جزو نادرترین گونه های جنگل در ایران و حتا جهان است، این چنین در آتش می سوزد و دولت اقدامی انجام نمی دهد. از آن جا که توانایی انسانی و رسانه ای فعالان مدنی و مدافعان محیط زیست یارای مقابله با فرو نشاندن این آتش خانمان سوز را ندارد نیرویی بیشتر و اراده و توانی جمعی را لازم داریم برای محافظت از محیط زیست و منابع طبیعی کردستان، تا ثابت شود که مردمانی هستیم که با انسان و طبیعت یار و آشناییم.
مردم شهرهایی که منابع طبیعی شان در آتش می سوزد و به ویژه مردم مریوان تنها هستند. درخت ها در آتش می سوزند و طبیعت این شهر دارد از بین می رود. در این برهه از زمان به یک نیروی جمعی بزرگ و معنادار نیازمندیم تا با این نیرو ی جمعی و مردمی، هم از محیط زیست و طبیعت زیبای کردستان محفافظت نماییم و هم به یاری مردم مریوان بشتابیم. امروز لازم است یک بار دیگر روحیه ی همکاری و همدلانه مان را بیدار کنیم و با این عمل صدای مان را بلندتر کنیم و سیمای حقیقی مبارزه ی مدنی مان را یک بار دیگر به همگان نشان دهیم.
به همین منظور و در زمانی که خاطره ی آن راه پیمایی تاریخی پس از سی سال، برای ما زنده می شود، ما به عنوان جمعی از روزنامه نگاران، فعالان مدنی، سیاسی، حقوق بشر و محیط زیست، از همه ی مدافعان و حامیان محیط زیست وفعالان مدنی و آحاد مردم کردستان می خواهیم که یک بار دیگر به داد مردم و طبیعت یکی از شهرهای کردستان بشتابند و با حضور خودشان در روزجمعه بیست و دوم مردادماه، در شهر مریوان همگام با فعالان مدنی و محیط زیست این شهر به فرو نشاندن آتش در جنگل های مریوان به آن ها یاری برسانند و با این کار ضمن محافظت از طبیعت کوردستان یک بار دیگر پیام صلح طلبی و طبیعت دوستی مردم کردستان را به گوش همگان برسانیم.
باشد تا این عمل جمعی ما نقطه ی پایانی باشد بر دشمنی با طبیعت و عاملان این دشمنی دیرینه نیز به زشتی اعمالشان پی ببرند و بتوانیم از طبیعت کوردستان درهمه ی جای این خاک عزیز محافطت نماییم.


اسامی:
آرام علی دوست، آزاد مرادیان، آزادصلواتی، آسو رنجی، آینده آزاد، ابراهیم کهنه‌پوشی،ادریس عبدی، اسماعیل رمضانی، ، ایوب اسدی، بختیار علی یار،بنار ایزدی، پردیس درخشنده،پروین اردلان، جعفر علیرحمی، جلال هنیسی، جمشید بهرامی، حسین شافعی، حسام میثاقی، حسن نایب هاشم، حسیبه ‌ساوجی، دیار تازیک، رحمان جوانمردی، رحمان مجیدی، رویا کاشفی، زینب پیغمبرزاده، شورانگیز داداشی، مسعود داداشی، روژین محمدی، ژیلا حسن پور، سارو خالقی، ساسان امجدی،سپهر عاطفی، سعید سنندجی، سیما یزدی، شلیر بایزیدی، شهاب الدین شیخی، شیوا نوجو، صابر قادری، طاهر خالدی، عارف نادری، عفت ماهباز،عطا جمالی، علی محمدی، علیرضا رهبری،علی عبدی، فرشید آذری نوش، فرشته فراهانی، فرشته قاضی، کاوه قریشی، کژال نقشبندی، کیوان فرامرزی، لیلا حسن پور،محمد ایزدی، محمد علی توفیقی، محمد محمدی، محمد شیرزاد، مرسده هاشمی، مریم رحمانی، مظفرشهسواری، منصور تیفوری، منصور سوفی، مهشید راستی، نارین محمدی، وزیر رمضانی،هه‌وار نسیمی، هیمن هنیسی، هیوا مه‌ریوانی.

/ 1 نظر / 43 بازدید
زهرا

با سلام سایت خیلی خوبی دارید. ما هم در مورد محیط زیست مطلب میزاریم. خوشحال میشیم با ما تبادل لینک کنید و به ما سر بزنید.http://sedayetabiat.persianblog.ir/