سرود کوهستان و سبز نویسی در حوزه محیط ریست

جناب درویش و تعداد ی دیگر از دوستان سبز در این وانفسای حاکم بر ایران و ایرانی ،هوشیار و بیدار مراقب سبزی حیات هستند. هر روز گوگل خوان در بخش محیط زیستمهار بیابان زایی را به روز شده نشان می دهد و این مختص روز نیست فکر کنم به ساعت باید گفت محمد درویش عزیز هشداری بجا را منتشر می کند تا ما به خود آییم. 

چندی قبل دیدبان محیط زیست با چند سطر خبر از دل سردی و نا امیدی خودش داد و چه غمگینانه گفت که نمی تواند بنویسد! اما بازگشت او را همه از ته دل جشن گرفتیم . او بازگشت و  با خود برای سبز های  دوست داشتنی در روزنامه پول صفحاتی را ارمغان آورد. 

ناصر کرمی عزیز همچنان آهسته و پیوسته مشغول است و با تمانینه می گوید که ما را گریزی از این ایام نیست.

روند حاکم  بر سیز نویس ها را جناب درویش در این پُست بسیار زیبا بیان کرده اند و خود شما اطلاعی بهتر از من دارید. 

امروز از تلاش های عزیزانی که دلشان در تب و تاب بلاگستان سبز می جوشد  با خبر شدم . سپهر سلیمی می پرسد: ما را چه می شود ؟ محیط زیست نویس ها چه می کنند؟ " و از همه می خواهد که در این مباحثه مشارکت جویند و دیگران را دعوت به اشتراک نظر کنند. 

در همین مطلب سپهر ، گریزی به اوضاع و احوال کشور می زند و بی راه هم نمی رود. شک نکنیم که همین اوضاع و احوال اولویت ها را رقم زده . من هم باور دارم که نباید چراغ بلاگستان سبز های حیات کم سو شود اما قبول کنیم که در این میان اندک افرادی می توانند به هوشیاری استاد درویش تیترها و نوشته هایی واجد ایهام و جناس ادبی ،اجتماعی و محیط زیستی تولید و منتشر کنند. 

من خود همان کپی - پیست را ادامه می دهم و در شرایط حاکم بر جسم و جانم ، اندک توانی که دارم را مصروف انتشار آزاد اخبار و اطلاعات تولید شده می کنم تا مرگ و میر خبرهای معتبر را به حد اقل ممکن برسانم. امیدوارم  در بخش سبزی حیات هم بتوانم به همین کار ناچیز ادامه دهم.

اما نکته ای در باب گرین بلاگ : پیش از این با متمرکز شدن وبلاگم به خبرهای سیاسی و فیلتر شدن آن دغدغه ای جدی داشتم در مورد انعکاس مطالب سرود کوهستان در گرین بلاگ . از همین روی در بخش اصلی وبلاگ فعالیت را بسیار محدود کردم و بیشتر صفحات داخلی آن را به موضوعات سیاسی اختصاص دادم تا خللی در روند گرین بلاگ و کدورتی در ذهن مشترکان آن پدید نیایید. تا اینکه موضوع مسدود شدن ( فیلتر شدن) گرین بلاگ پیش آمد. هرچند می دانستم به جهت نام و آدرس آن بوده که دچار بی برنامگی و آشفتگی متولیان و مبارزان آگاهی های مردمان و امور فیلترینگ شده اما به ذهن داشتم رسما از  مهدی اشراقی تقاضا کنم اگر به این نتیجه رسید که پست های غیر محیط زیستی برایش مسئله ساز خواهد شد چاره ای کند.

سرود کوهستان را همینگونه که هست ادامه خواهم داد. کوهنوردی و محیط زیست همچنان در اولویت هستند اما کمی جابه جا شده و این واقعیت امروز است. مهدی اشراقی عزیز در وبلاگ خودش چاره جویی را به شتراک گذاشته و من داوطلبانه از او می خواهم سرود کوهستان را از گرین بلاگ کنار بگذارد . این حق او و همه ی سبز نویس ها و سبز خوان هاست. هر چه باشد رفتار مهدی بسیار بهتر از عباس محمدی گرامی و محترم است که اخراج من را از دیدبان کوهستان بی هیچ خبری انجام داد. خشن تر از صد ها اخراجی که در تمام روز های فعالیت های اجتماعی و رسانه ای تجربه کرده ام.

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
محمد درویش

درود بر فرشید عزیز ... ممنون که در این بحث مشارکت می کنی. متاسفم که چنین تصمیمی گرفتی. بیشتر ترجیح می دادم تا محتوای غیر محیط زیستی وبلاگت را به یک وبلاگ دیگر (مانند کاری که خودم در دل نوشته ها) انجام می دهم، منتقل می کردی و سرود کوهستان را همچنان با محتوای سبز در گرین بلاگ محفوظ می داشتی. درود.

مهدی اشراقی

سلام. ممنون از توجهتون. با توجه به شرایط فعلی به گمانم مطالب غیرمرتبط ممکن است موجب مشکلاتی شود. اما یک پیشنهاد. اگر امکانش را دارید پیشنهاد میکنم سرویس وردپرس دات کام را برای وبلاگ نویسی انتخاب کنید. البته میدانم آرشیو کاملی از نوشته های پرشین بلاگ دارید که انتقال آن سخت است اما ارزشش را دارد. به دو دلیل یکی اینکه سرویس وردپرس امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می دهد و دیگر اینکه امنیت قابل توجهی دارد. از سوی دیگر وردپرس این امکان را می دهد تا نوشته هایتان را مجموعه بندی کنید و از هر مجموعه خروجی آر اس اس دریافت کنید. یعنی اگر یک مجموعه به نام محیط زیست بسازید و لینک ار اس اس آن مجموعه را برای گرین بلاگ ارسال کنید فقط مطالب محیط زیستی شما در گرین بلاگ منتشر خواهد شد. موفق باشید مهدی